• امروز : دوشنبه - ۴ مهر - ۱۴۰۱
  • برابر با : Monday - 26 September - 2022
0
رئیس سازمان امور اراضی کشاورزی:

۲۵۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی در دولت سیزدهم رفع تداخل شد

  • کد خبر : 9300
  • ۰۹ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۲:۱۰
۲۵۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی در دولت سیزدهم رفع تداخل شد
رئیس سازمان امور اراضی کشاورزی گفت: ۲۵۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی در دولت سیزدهم رفع تداخل شد که معادل یک سوم کل اقدامات انجام شده در سال های گذشته است.

به گزارش نویاب جواد ساداتی نژاد وزیر جهاد کشاورزی امروز در قرار گاه ملی صور اسناد و حفظ  کاربری اراضی کشاورزی خواستار هماهنگی بیشتر سازمان امور اراضی، سازمان ثبت اسناد و سازمان نقشه برداری برای  اتمام اقدامات در رفع تداخلات اراضی کشاورزی شد و مهلت یک هفته‌ای تعیین شد تا ظرفیتی بتوانند هماهنگی های لازم را انجام دهند.

وی افزود:  با وجود اینکه در برخی از استان ها اقدامات خوبی برای رفع تداخلات اراضی کشاورزی انجام شده است اما برخی استان ها عقب تر هستند.

وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه  برای افزایش سرعت در صدور اسناد کشاورزی روسای سازمان های استان های مختلف باید خود در جلسات شرکت کنند  ادامه داد: در صورتی که هر استانی با موضوع کمبود نیروی استانی نیز مواجه است از ظرفیت بخش خصوصی نظیر نظام مهندسی کشاورزی و نظام صنفی برای تسریع در رفع تداخلات کشاورزی استفاده کنند.

ساداتی نژاد اظهار داشت: ۳۱ شهریور ماه سال جاری نیز عملکرد جهاد کشاورزی استان های مختلف در باره رفع تداخلات اراضی کشاورزی، سنجیده می شود و درباره آنها تصمیم گیری خواهد شد.

وی اضافه کرد: زمین هایی که در زمینه تداخلات مشکلات زیادی ندارند باید برای صدور سند و رفع تداخلات آنها با سرعت بیشتری اقدام صورت گیرد.

دولت سیزدهم به اندازه یک سوم کل سال‌های گذشته از اراضی کشاوری رفع تداخل کرد

بنابراین گزارش صفدر نیازی رئیس سازمان امور اراضی کشور نیز در حاشیه این نشست اظهار داشت: ۵ هدف اصلی در سازمان امور اراضی کشور در دولت سیزدهم تعیین شده که رفع تداخلات اراضی کشاورزی در این میان اولویت اول است و امیدواریم که تا پایان سال آینده تمام اراضی کشاورزی رفع تداخل و وضعیت آنها تعیین تکلیف شود.

وی افزود: سرعت رفع تداخلات افزایش یافته است و در اغلب استان ها سرعت مناسبی دارند هرچند برخی از استان ها در این امر هنوز به خوبی فعال نشده اند.

رئیس سازمان امور اراضی کشور ادامه داد: بر اساس آمار موجود ۱۸ میلیون و ۷۰۰ هزار هکتار اراضی کشاورزی در کشور وجود دارد که از این تعداد ۳ میلیون و ۷۴۰ هزار هکتار  معادل ۲۰ درصد رفع تداخل شده است و برخی از این اراضی نیز تداخل ندارد و پلاک زمین به صورت صد درصدی مستثنیات است یا اختلافی با نقشه های منابع طبیعی ندارد.

وی تصریح کرد: با سرعتی که امور اراضی و جهاد کشاورزی استان ها دارند امیدواریم رفع تداخلات قوانین موازی بر روی اراضی کشاورزی تا پایان سال آینده تمام شود و به وعده ای که داده ایم عمل کنیم.

نیازی اظهار دشت: بعد از رفع تداخلات اراضی کشاورزی، سازمان ثبت اسناد سند اراضی کشاورزی کشاورزان را صادر می‌کند به همین منظور در تلاش هستیم که با سرعت بیشتری رفع تداخلات انجام شود.

وی تصریح کرد: از سه میلیون و ۷۴۰ هزار هکتاری رفع تداخل در اراضی کشاورزی یک سوم آن در یک ساله عمر فعالیت دولت سیزدهم بوده است که سرعت کار در مقایسه با گذشته قابل مقایسه نیست؛ با پیگیری‌های هفتگی وزیر جهاد کشاورزی در جلسات  قرار گاه ملی صور اسناد و حفظ  کاربری اراضی کشاورزی این سرعت افزایش می‌یابد.

رئیس سازمان امور اراضی کشور گفت: برای تسریع در انجام کار تصاویر ارتوفتو و دقیقی از نظر مختصات نیاز داریم که با تحقق این کار با سازمان نقشه برداری تفاهم هایی صورت گرفته است. 

وی اظهار داشت: پرژه بزرگی در کشور برای رفع تداخلات اراضی کشاورزی در حال انجام است و محدودیت های مانند کمبود نیروی انسانی و عدم هماهنگی با دستگاه‌های مرتبط وجود دارد اما در استان ها تحت راهبری رئیس جهاد کشاورزی باید تعامل داشته باشند.

نیازی گفت: در برخی از استان ها که عملکرد مناسبی در رفع تداخلات اراضی کشاورزی وجود نداشته است همکاری مناسبی از سوی دستگاه های ذی ربط نظیر سازمان ثبت و نقشه برداری وجود نداشته است و نیازمند نقشه های دهه ۴۰ هستیم.

رئیس سازمان امور اراضی کشور گفت: بر اساس قانون رئیس کمیسیون رفع تداخلات در هر استان، رئیس جهاد کشاورزی است و  مدیرکل دستگاه‌های ذی ربط مانند ثبت، منابع طبیعی و راه شهره سازی اعضای آن هستند.

لینک کوتاه : https://noyabpress.ir/?p=9300
  • منبع : تسنیم

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.