• امروز : چهارشنبه, ۳ مرداد , ۱۴۰۳
  • برابر با : Wednesday - 24 July - 2024
10

کاهش تولید با قانون «رفع تعهد ارزی»/بی‌ثباتی قیمت‌ها به صنعت صدمه زد

  • کد خبر : 2028
  • 27 آذر 1400 - 18:34
کاهش تولید با قانون «رفع تعهد ارزی»/بی‌ثباتی قیمت‌ها به صنعت صدمه زد

مدیرعامل شرکت «سوله استراباد» با بیان این که بی ثباتی قیمت مواد اولیه در قراردادها لطمات سنگینی به ما زده است، گفت: قانون سختگیرانه «رفع تعهد ارزی» حجم تولید و صادرات ما را کاهش داد.

مدیرعامل شرکت «سوله استراباد» با بیان این که بی ثباتی قیمت مواد اولیه در قراردادها لطمات سنگینی به ما زده است، گفت: قانون سختگیرانه «رفع تعهد ارزی» حجم تولید و صادرات ما را کاهش داد.

نویاب؛ اعظم محبی: یکی از مصالح ضروریصنعت ساختمان یا احداث کارخانجات و صنایع، «سوله های فلزی» بوده که با توجه به کاربرد، شکل و طرح آن متفاوت است. در گلستان ۱۰ شرکت در زمینه ساخت سوله های فلزی فعالیت داشته و یکی از برندهای مطرح در این زمینه شرکت «سوله استراباد» است که طی ۹ سال پیاپی عنوان تولیدکننده و صادرکننده برتر استان را به خود اختصاص داده است.

این شرکت در شهرک صنعتی حیدرآباد گرگان واقع شده و توانسته ارزآوری خوبی هم داشته باشد. لذا در این زمینه خبرگزاری بازار گفتگویی را با «علی موسوی» مدیرعامل شرکت سوله استرآباد انجام داده که در ادامه خواهد آمد:

* چند سال است که در زمینه ساخت سوله های فلزی فعالیت کرده و چه شد این صنعت را انتخاب کردید؟
حدود ۱۳ سال که در زمینه ساخت سوله های فلزی مشغول به فعالیت هستیم قبل از شروع کار، با توجه به رشته تحصیلی، تحقیقاتی انجام داده و نیازسنجی کردیم و مشخص شد که نیاز صنعت ساختمان استان و کشور، سوله های پیش ساخته است لذا با توجه به سهم بزرگ این سازه ها در صنعت ساختمان، آن را انتخاب کردیم در ابتدا براساس شرایط بومی کار آغاز شد و در ادامه توانستیم به ۱۵ استان کشور صادرات داشته باشیم.

* با چه میزان سرمایه کار را آغاز کردید و در حال حاضر چه میزان سرمایه ثابت و سرمایه در گردش دارید؟
با شراکت دو نفر از دوستان فعالیت خود را با ۲۰۰ میلیون تومان آغاز کردیم و در ادامه ۸۰۰ میلیون تومان تسهیلات دریافت کردیم.

۵۰ میلیارد تومان سرمایه ثابت کارگاه اعم از ساختمانی و تجهیزات و ماشین آلات بوده و می توان گفت برای هر نفر شغل یک میلیارد تومان هزینه شده است سرمایه در گردش هم به دلیل گرانی بیش از حد مواد اولیه، نیاز به مبلغ بالای داشته که متاسفانه طی این مدت نتوانستیم خود را با آن وفق دهیم.

یکی از دلایل مهم پیشرفت ما نزدیکی به کشور ترکمنستان و بازار این کشور بود که توانستیم سفارشات بسیاری گرفته و رشد کنیم و از یک سوله کوچک ۵۰۰ متری به هفت هزار مترمربع سالن و از کارگاه ۱۵ نفره به بیش از ۲۰۰ پرسنل برسیم.

در اوج تولید و صادرات ۲۵۰ پرسنل در این شرکت مشغول به کار بودند اما با توجه به وضع قوانین سختگیرانه تولید و صادرات این عدد به ۵۵ نفر رسیده است.

*محصولات شما در کجا کاربرد دارد؟
محصولات ما در ساختمان سازی و صنایع کاربرد دارد، شرکت، اسکلت پیش ساخته کارخانجات، ساختمان های مسکونی و سازه های فولادی داخل و خارج از کشور آماده کرده و در محل نصب می کند.

در این صنعت بعد از کارهای فنی و بازرگانی که منجر به قرارداد و تایید نقشه ها شده، ابتدا برشکاری، سوراخ‌کاری، پانچ کاری، مونتاژکاری و بعد جوش و سندبلاست و رنگ و بعد هم مرحله حمل و نصب انجام می شود.

* صادرات سوله ساختمانی به دیگر کشورها چگونه ممکن است؟
در همه جای دنیا نقشه های ساختمانی یک زبان مشترک دارد، اگر از لحاظ حمل و نقل به صرفه باشد می توان سازه های فولادی را صادر کرد در ابتدا ارسال نقشه انجام شده و در صورت توافق، سوله ساخته و در محل توسط اکیپ های نصاب شرکت نصب می‌شود.

کشورهای حوزه cis مانند ترکمنستان، قزاقستان، آذربایجان، ازبکستان و تاجیکستان و بعد کشورهای عربی مانند عراق و قطر از جمله مقاصد کالاهای ما هستند

*صادرات شما به کدام استان ها و کشورها است؟
در ابتدا مشتری های ما در داخل استان بودند اما به تدریج بازارهای هدف برای خود مشخص کردیم و به ۱۵ استان کشور سازه ارسال می شود. در صادرات خارجی هم کشورهای حوزه cis مانند ترکمنستان، قزاقستان، آذربایجان، ازبکستان و تاجیکستان و بعد کشورهای عربی مانند عراق و قطر از جمله مقاصد کالاهای ما هستند.

تا چهار سال پیش در زمینه صادرات مشکلی نداشتیم تا این که قانون سختگیرانه «رفع تعهد ارزی» وضع و مشکلات متعددی را برای صادرکنندگان ایجاد کرد و این امر باعث شد تا ما حجم تولید و صادرات خود را کاهش دهیم.

این قانون برای بسیاری از شرکت ها مزاحم بوده و بسیاری از تولیدکنندگان از این قانون صدمه دیده اند. در تجارت یکی از اصول اولیه فروش پایدار است و اگر فروش پایدار نداشته باشیم باید ظرف مدت یک سال در آن کارگاه را ببندیم.

* چه میزان صادرات دارید؟
صادرات را از سال ۹۰ آغاز و تا سال ۹۹ صادر کننده موفق استان بودیم. رقم صادرات از یک میلیون دلار در سال آغاز و به هفت میلیون دلار هم رسید تا اینکه قوانین مزاحم کسب و کار انگیزه تولید را از ما گرفت و هم اکنون معادل ۷۵ درصد تعدیل نیرو داشته ایم.

* مشکلات پیش روی تولیدکنندگان چیست؟
بی ثباتی قیمت مواد اولیه در قراردادها لطمات سنگینی به ما زده و اگر شرایط ثابتی در زمینه قیمت ها وجود نداشته باشد امکان بستن قرارداد هم نیست.

نوسان دلار هم صدمات زیادی به ما وارد کرده و اگر در نرخ مشخصی قرارداد بسته شود و قیمت دلار کاهش یابد، متضرر می شویم. این دو مولفه باعث شده انگیزه تولید از فرد صنعتگر گرفته شود و می‌توان گفت سه چهارم از قراردادهای ما منجر به ضرر می شود.

۹۰ درصد منابع تسهیلاتی یک استان در اختیار چند نفر خاص قرار می گیرد و وقتی نوبت به صنعتگر واقعی می رسد، چیزی برای وی باقی نمی ماند

زمینه اشتغال شرکت ما در سه حوزه پروژه های دولتی، خصوصی و صادرات است. پروژه‌های عمرانی دولتی که حدود چند سال است متوقف شده، صادرات همه دلیل قوانین سختگیرانه تعطیل شده و تنها بخش خصوصی فعال است.

از دیگر موضوعاتی که مانع تولید بوده، بانک‌ها هستند؛ آنها برای تسهیلات سرمایه در گردش، وثیقه هایی مانند ملک مسکونی طلب می کنند لذا تولیدکننده نمی تواند از عهده وثایق بانکی برآید و مجبور است نیاز خود را از منابع فروش تامین کند.

بسیاری از تسهیلاتی که توسط برخی از صنعتگران اخذ می‌شود در زمینه صنعت هزینه نشده و وقتی نوبت به صنعتگر واقعی می رسد، چیزی برای وی باقی نمی ماند.

یکی از مشکلات ما این است که ۹۰ درصد منابع تسهیلاتی یک استان در اختیار چند نفر خاص قرار می گیرد.

ما در اوج تولید خود سالانه ۱۰ هزار تن تولید داشتیم که به دلیل وضع قوانین سختگیرانه تولید را کاهش داده و هم اکنون به دو هزار و ۵۰۰ تن رسیده است.

* چشم اندازی برای توسعه هم دارید؟
ما در اقتصاد نباید صرفاً نگاه بومی داشته بلکه باید نگاه بین‌المللی داشته باشیم. باید از ظرفیت های موجود استفاده کنیم، هم اکنون کشورهای حوزه cis، کشورهای عربی و آفریقایی بازار خوبی برای صادرات کالاهای ما هستند. محصول ما از نظر بازار فروش مشکلی ندارد اما قوانین مزاحم و بی ثباتی قیمت دلار و مواد اولیه شرایط را برای کسب و کارها سخت کرده است.

صنعت سوله پیش ساخته در کشور اشباع شده و کشورهای اطراف بازار خوبی برای ما هستند که نباید فرصت موجود را از دست دهیم زیرا تا ۱۵ سال آینده این کشورها هم اشباع خواهد شد.

هم اکنون کشور ترکیه، چین و هند رقبای ما در صادرات به کشورهای عربی و cis هستند و آنها فرصت را از دست نمی‌دهند ولی ما با قوانین سختگیرانه زمان طلایی رشد کشورهای عربی و cis و کشورهای آفریقایی را از دست می دهیم.

* با توجه به تناژ بالای محصول شما چه میزان از هزینه ها مربوط به حمل و نقل است؟
هزینه حمل و نقل در چند سال اخیر در کشور به صورت افسارگسیخته بالا رفته و از استاندارد جهانی بیشتر است و اگر در این زمینه فکری نشود توان رقابت با دیگر کشورها را از ما خواهد گرفت.

لینک کوتاه : https://noyabpress.ir/?p=2028
کد شما در این بخش

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.