• امروز : چهارشنبه, ۳ مرداد , ۱۴۰۳
  • برابر با : Wednesday - 24 July - 2024
7

قوانین قدیمی پیش روی کسب و کارهای نوین

  • کد خبر : 1026
  • 23 مهر 1400 - 13:56
قوانین قدیمی پیش روی کسب و کارهای نوین

امروزه فعالیت های استارت آپی نقش اساسی در تحول اقتصادی دنیا ایفا می کند اما قوانین قدیمی پیش روی کسب و کارهای نوین و ناهماهنگی دولت، خلاقیت جوانان گلستانی را به بند کشیده است.

امروزه فعالیت های استارت آپی نقش اساسی در تحول اقتصادی دنیا ایفا می کند اما قوانین قدیمی پیش روی کسب و کارهای نوین و ناهماهنگی دولت، خلاقیت جوانان گلستانی را به بند کشیده است.

به گزارش نویاب، در حالی که دنیا به سمت فعالیت‌های استارت آپی حرکت می‌کند و این فعالیت‌ها لازمه بقا اقتصادی و پیشرفت در جوامع امروزی محسوب می‌شود اما متأسفانه این واژه در ایران برای برخی از مسئولان ناشناخته است و آنگونه که باید به این امر بها داده نشده است.

همین مسئله و درکنار آن نیز وجود خلاء های قانونی، مشکلات مشاوره‌ای، نداشتن پشتیبان، عدم تسهیلات مناسب و نبود حمایت‌های لازم از سوی ارگان‌ها سبب می‌شود بسیاری از جوانان خلاق و با استعداد که وارد این حوزه می‌شوند در همان قدم‌های نخست ناامیدانه از این عرصه خارج شوند.

این در حالی است که مقام معظم رهبری در فرمایشات خود به مسئله حمایت از نخبگان تاکید فراوان داشته‌اند، ایشان «حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان»، «گسترش کمّی و ارتقای کیفی این شرکت‌ها» و «دخالت دادن آنها در بخش‌ها و طرح‌های اصلی کشور» را از ضرورت‌هایی می‌داند که باید مورد توجه جدی قرار گیرد.

با توجه به تأکیدات مقام معظم رهبری و نقش بی بدیل آستارت آپ ها در حوزه خودکفایی و پیشرفت اقتصادی حالا باید دید مسؤولان در این عرصه چگونه عمل کرده‌اند؟ برای رفع چالش‌ها و مشکلات حوزه نوآوری چه اقداماتی انجام داده‌اند؟ در این طوفان اقتصادی که در کشور وجود دارد آیا از حوزه استارت آپی آنگونه که باید بهره مند شده‌اند؟

رسیدن به وضع مطلوب فاصله زیاد است

سید مجید حسینی مدیر آستارت آپ انجیلو که در زمینه معرفی و فروش محصولات روستای فعالیت دارد، گفت: در دوره‌های گذشته کسب‌وکارهای نوین در استان گلستان جایگاه خاصی نداشتند و مسئولان برای آن ارزش قائل نبودند اما در حال حاضر در مدیریت جدید کمی این نگاه تغییر کرده است و تحولات ایجاد شده سیستم استارت‌آپی گلستان را نسبت به گذشته پویاتر کرده است.

وی با بیان اینکه استارت‌آپ‌ها در گلستان تا رسیدن به وضع مطلوب فاصله زیادی دارند، تصریح کرد: پارک علم و فناوری یک نهاد حمایتی است و برای اینکه شرایط بهتر از این شود نیاز است که جایگاه پارک علم و فناوری در بین دستگاه‌های اجرایی در استان ارتقا پیدا کند تا اگر برای کاری به اداری مراجعه کردیم حداقل یک اولویت برای پارک علم و فناوری قائل شوند و راهنمایی خوبی داشته باشند.

حسینی با تاکید بر اینکه برخی نگاه درستی به این پارک ندارند، تصریح کرد: نیروی کار متخصص و علاقه‌مند از نیازهای یک شرکت نوآوری است؛ کسی که بداند استارت‌آپ چیست و چه هدفی را دنبال می‌کند؟

قوانین قدیمی پیش روی کسب و کارهای نوپا

خلاءهای قانونی در حوزه استارت آپ ها زیاد است

وی با اشاره به اینکه حمایت‌های مالی به‌موقع از دیگر مباحث رشد استارت‌آپ است، یادآور شد: اگر این حمایت‌ها نباشد نمی‌تواند به برنامه‌های خود دست یابد، حمایت مالی حکم آب به‌موقع به یک گیاه را دارد و رشد یک استارت‌آپ را تأمین کند

حسینی خلأهای قانونی که برای حمایت از استارت‌آپ‌ها وجود دارد اشاره کرد و گفت: نیازمند قانون‌های بالادستی در بحث استارتاپ‌ها داریم مثلاً در زمینه مالیات هیچ سازوکار حمایتی برای استارت‌آپ‌ها وجود ندارد.

علی عرب مفرد مدیر استارت‌آپ سایرا مستقر در کارخانه نوآوری گلستان نیز در خصوص چالش‌های پیش روی استارت آپ ها گفت: بحث استارت‌آپ‌ها و شرکت‌های خلاق را مسئولان خیلی بیشتر از قبل بها می‌دهند و تازه متوجه شده‌اند که این بحث تا چه اندازه می‌تواند برای توسعه استان مهم باشد.

وی ادامه داد: هنوز افراد بسیاری مخصوصاً دانشجویان با این حوزه بیگانه هستند و همین باعث شده فرایند تبدیل استان از یک استانی که فاقد این شرایط بوده به استانی که بتواند پیشرو باشد خیلی کند صورت بگیرد. اگر با تغییر رؤسای دانشگاه‌ها این خلأ پر شود و در دانشگاه تغییرات به وجود بیاید قطعاً مباحث کارآفرینی معرفی بیشتر خواهد شد و جوشش ده‌ها برابر می‌شود.

رسانه‌ها نیز نتوانسته جایگاه واقعی استارت‌آپ‌ها را معرفی کنند

این مدیر شرکت استارت آپی تاکید کرد: رسانه‌ها می‌توانند در این حوزه کمک کنند و به جز موارد محدود هنوز رسانه‌ها نیز نتوانسته جایگاه واقعی استارت‌آپ‌ها را معرفی کنند.

وی ادامه داد: در رسانه خیلی مباحثی که مهم نیست و اذهان مردم را بیشتر درگیر می‌کند زیاد مطرح می‌شود اما این بحث‌ها بسیار کم است این در حالی است که اهمیت بسیاری برای توسعه و اقتصاد استان به همراه دارد.

یک قسمتی از جامعه که جوانان و کارآفرینان هستند تلاش می‌کند که روبه‌جلو حرکت کنند اما این قوانین مانند غل و زنجیره‌هایی هستند که این اجازه را به ما نمی‌دهند

عرب مفرد با اشاره به اینکه متأسفانه قوانین کشور چندان استارت‌آپی نیست، یادآور شد: زمانی که به دنبال بیمه مسئولیت مکان سایرا مراجعه کردم به ما گفتند باید بروید در سامانه انبار وزارت صمت ثبت‌نام کنید به آنجا مراجعه کرده‌ایم اما چیزی به بنام دفتر وجود ندارد و من دفتر را به‌عنوان عمده‌فروشی ثبت کردم ظرفیت آن ۱۰ تن و ۲۰ تن است و هر شرکتی که بخواهد بیمه کند الزام است که در این سامانه وارد شود.

وی با بیان اینکه در قوانین و قواعد بسیار خلأ بزرگی در این حوزه داریم، افزود: یک قسمتی از جامعه که جوانان و کارآفرینان هستند تلاش می‌کند که روبه‌جلو حرکت کنند اما این قوانین مانند غل و زنجیره‌هایی هستند که این اجازه را به ما نمی‌دهند تا در مسیر پیشرفت عمل کنیم و مانند بازدارنده‌ای در جلوی راه پیشرفت استارت‌آپی ایستاده‌اند.

عدم حمایت ارگان‌ها استارت آپ ها را به ورشکستگی می‌کشاند

مدیر استارت‌آپ کشاورزی آنلاین گلستان هم به خبرنگار مهر گفت: هیچ حمایتی از سوی ارگان‌ها برای استارت‌آپ‌ها وجود ندارد برای همین بسیاری از شرکت‌های دانش‌بنیان به‌خاطر عدم حمایت ورشکست شده‌اند.

مرتضی نظری در گفت‌وگو با خبرنگار مهر با اشاره به اینکه فعالیت پارک و علم و فناوری سالیان سال در حد اسم بود، افزود: در سال‌های اخیر جهش‌های در این حوزه رقم خورده است که امیدواریم بتوانیم شاهد شکوفایی استارت‌آپ‌ها در این استان باشیم.

مدیر یک شرکت استارت‌آپی با تاکید بر این مسئله که اگر دغدغه فکری حل شود می‌توانیم شاهد درخشش شرکت‌های دانش‌بنیان باشیم گفت: استارت‌ها نیاز به حمایت دارند، هیچ حمایتی از سوی ارگان‌ها نیست بسیاری استارت آپ ها به‌خاطر عدم همین مسئله ورشکست شده‌اند.

وی با بیان اینکه شرکت‌های نوآور فرایند اشتغال‌زایی بسیار دخیل است، تصریح کرد: اقتصاد فلج، تورم، گرانی و تحریم؛ کسی که در این طوفان گذر کند ماندگار است و نقش ارزنده‌ای در اقتصاد کشور می‌تواند به وجود بیاورند.

قوانین حوزه استارت‌آپی نیازمند بازنگری است

با توجه به مسائلی که مطرح شد از سوی شرکت‌های استارت آپی استان گفتگوی داشته‌ایم با یک کارشناس حوزه مشاغل نوین نیز در این زمینه داشته‌ایم، محمد رضایی در خصوص وضعیت استارت آپ های استان گلستان به خبرنگار گفت: اکوسیستم استارت‌آپی استان گلستان در مقابل اکوسیستم سایر استان‌ها مانند اصفهان، مشهد و یزد جوان و درحال‌رشد است.

متأسفانه در گلستان مربی حرفه‌ای نداریم و یا خیلی محدود وجود دارد که شناخته نشده است درحالی‌که یک استارت‌آپ نیاز دارد تا زمانی که به چالشی برخورد می‌کند یک مشاور و یا مربی حرفه‌ای داشته باشد

وی با اشاره به چالش‌های پیشروی شرکت‌های دانش‌بنیان در استان گلستان گفت: متأسفانه در گلستان مربی حرفه‌ای نداریم و یا خیلی محدود وجود دارد که شناخته نشده است درحالی‌که یک استارت‌آپ نیاز دارد تا زمانی که به چالشی برخورد می‌کند یک مشاور و یا مربی حرفه‌ای داشته باشد.

رضایی با اشاره به اینکه شروع فعالیت پارک علم و فناوری گلستان از دهه ۹۰ است و جای بسیاری برای رشد وجود دارد، تاکید کرد: برای بهبود جایگاه باید تعداد شتاب‌دهنده تخصصی افزایش پیدا کند، سرمایه‌گذاری خطرپذیر استان بیشتر شود.

مالیات و بیمه تأمین اجتماعی نگرانی همه استارت آپ ها است

مدیرعامل صندوق پژوهش و فناوری گلستان با تاکید بر اینکه قانون جهش تولید دانش‌بنیان مجلس باید عملیاتی شود، یادآور شد: موضوعات مالیات و بیمه تأمین اجتماعی برای همه استارت‌آپ‌ها نگرانی ایجاد کرده است که نیاز است با کمک دولت و مجلس این مهم بازنگری شود.

نماینده مردم گرگان و آق قلا در مجلس شورای اسلامی هم در همین رابطه خبرنگار مهر گفت: کسب‌وکارهای نوین و از طرف دیگر وجود فارغ‌التحصیل رشته‌های مختلف کشاورزی و فنی و حرفه‌ای فرصت خوبی را برای توسعه استان فراهم کرده است.

غلامرضا منتظری با بیان اینکه وجود فارغ‌التحصیلان گیاهان دارویی، معدن، مشاغل خانگی و دام و طیور، فرصت بسیار خوبی در استان است، تصریح کرد: باتوجه‌به شرایط اقلیمی گلستان می‌توان به تنوع این فرصت‌ها فکر کرد و از ظرفیت‌ها استفاده بیشتری داشته باشیم.

قوانین قدیمی پیش روی کسب و کارهای نوپا

مجلس برای رفع موانع قانونی استارت آپ ها امادگی کامل دارد

وی با بیان اینکه مراحل صدور مجوز باید ساده شود، تاکید کرد: برخی افراد با عشق و علاقه وارد این حوزه می‌شوند ولی به دلیل طولانی بودن صدور مجوز انگیزه‌های خود را از دست می‌دهند، تسریع در فرایند مجوز و بحث پنجره واحد از شعار به عمل تبدیل شود.

منتظری یادآور شد: مجلس کمیسیون ویژه جهش تولید را با هدف برطرف کردن خلاءهای قانونی ایجاد کرده و اگر از سوی استان موانع پیش روی تولید، قوانین متضاد یا لوایح ناکارآمد به این کمیسیون ارائه شود، آماده همکاری برای برطرف کردن این موارد در کمیسیون هستیم.

تخصیص ۳۰ میلیارد تومان اعتبار برای استارت‌آپ‌های گلستان

مدیر پارک علم و فناوری گلستان هم به خبرنگار مهر گفت: نزدیک ۳۰ میلیارد تومان امسال از محل صندوق نوآوری کشور و معاونت علمی و پژوهشی رئیس‌جمهوری برای استارت‌آپ‌های گلستانی بودجه تخصیص‌یافته است.

مهدی غفاری در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: از لحاظ زیرساختی جز پارک و علم و فناوری ردیف‌های آخر بوده‌ایم اما با اقدامات انجام شده در سال‌های اخیر در رده‌های میانه قرار گرفته‌ایم.

وی با بیان اینکه فضای استقرار استارت‌آپ‌ها تا حد زیادی حل شده است، خاطرنشان کرد: با افزایش اعتباری حمایتی که پارک و کمک صندوق فناوری استان انجام شده برای سال جاری نزدیک ۳۰ میلیارد تومان امسال از صندوق نوآوری کشور و معاونت علمی و پژوهشی رئیس‌جمهوری دریافت بودجه برای استارت‌آپ‌های گلستانی تخصیص‌یافته است.

وی با بیان اینکه با همکاری دوجانبه و چندجانبه تلاش می‌کنیم که مشکل مجوزها را تا حد زیادی کم کنیم، افزود: با اتاق صنعت و معدن، اتاق بازرگانی، سازمان غذا و دارو و دادگستری همکاری دوجانبه شروع کردیم تا بتوانیم بخشی از مشکلات اداری را کمتر کنیم.

غفاری با اشاره به اینکه در بحث مشاوره چند تا کارگزار فن‌بازار و مشاور خصوصی را در این زمینه فعال کرده‌ایم، گفت: با بیمه نیز توافق داشته‌ایم که یک شعبه و کارشناس مشخص را در نظر بگیرند برای رفع مشکلات استارت‌آپی که امیدواریم بتوانیم بخشی از مشکلات را در زمینه بیمه رفع کنیم.

استان گلستان شاید به نسبت دیگر استان‌های بزرگ‌تر کمی دیر وارد حوزه استارت آپی شده است اما با همه عقب ماندگی‌های که همیشه در این استان در حوزه تولید وجود دارد باز هم توانسته در این حوزه حرف‌هایی برای گفتن داشته باشد.

در حال حاضر ۱۵۴ واحد فن آوری در زمینه‌های مختلف کشاورزی، پزشکی، صنایع دستی، غذا و دارو و دیگر موارد در استان فعالیت دارند که اگر موانع پیش روی این شرکت‌ها برداشته شود در سال‌های آینده شاهد شکوفایی و تحول در عرصه اقتصادی خواهیم بود.

لینک کوتاه : https://noyabpress.ir/?p=1026
کد شما در این بخش

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.